YATIRIMCI İLİŞKİLERİ


Yapı sektöründe pencereden bahçe aksesuarına, dış cepheden kapıya, borudan yalıtım ürünlerine kadar bir bina için gerekli olan birçok malzemeyi bir arada üreten Pakpen A.Ş’nin 2 yıl vadeli, 3 ayda bir kupon ödemeli tahvilleri 30-31 Mayıs 2013 tarihlerinde halka arz edilmiştir. Tahviller, ülkemizde plastik inşaat malzemeleri sektörü şirketi tarafından bugüne kadar ihraç edilen ilk tahvil olma özelliği taşımaktadır.

Bu halka arz ile; PAKPEN SPK’na tabi bir şirket haline gelmiştir ve sektöründeki büyük üretim ve finansal gücü sermaye piyasaları aktörlerince de teyit edilmiştir.

PAKPEN’in İş Yatırım aracılığıyla halka arz edilen 100.000.000 TL nominal değerli tahvil halka arzında; bireysel yatırımcı tahsisat grubuna 77.006.492 TL, kurumsal yatırımcı grubuna ise 257.841.000 TL olmak üzere toplam 334.847.492 TL talep gelmiştir. 100.000.000 TL’lık arzın 3,35 katı talep gelmesi nedeniyle bireysel yatırımcı grubunun talep karşılama oranı %26, kurumsal yatırımcı grubunun talep karşılama oranı %31, genel talep karşılama oranı ise %30 olarak gerçekleşmiştir.

Şirketimiz, finansman kaynaklarını farklılaştırarak alternatif ve uzun vadeli fon sağlamak amacıyla başlattığı tahvil ihraç işlemlerini 2015 yılında da sürdürmüştür. 15 Nisan 2015 tarihinde takası gerçekleşen işlem ile 2 yıl vadeli 3 ayda bir kupon ödemeli 50.000.000 TL’lik tahvil halka arzını başarıyla gerçekleştirmiştir. Tahvil ihracı, daralan piyasa koşulları dikkate alındığında şirketimizin güçlü finansal yapısının göstergesi olmuştur.

Finansal kurumlarımız ve halkımızın güvenine teşekkür ederiz.

İŞTİRAKLER


PAKPEN DIŞ TİCARET A.Ş.

PAKPEN Pakpen'in Türkiye ekonomisine yön veren ihracatın önemine olan inancı ile dış ticareti geliştirmek ve üretimini gerçekleştirdiği tüm markaların yurtdışına pazarlama ve satışını gerçekleştirmek üzere, 1998 yılında Pakpen Dış Ticaret A.Ş. kuruldu.

Pakpen Dış Ticaret A.Ş. kurulduktan sonra öncelikle yurtdışı bayilikler sistemi organize edilmeye başlandı. Bu kapsamda oluşturulan bölge bayilikleri ve onlara bağlı kurulan alt bayilerle, pazarlarda etkin bir yapılanma sağlandı.

Bugün 50'ye yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriliyor. Pakpen Dış Ticaret A.Ş.'nin Batı Avrupa, Doğu Avrupa, Asya, Uzakdoğu, Orta Asya, Kuzey Afrika, Orta Afrika ve Akdeniz ülkelerini kapsayan geniş bir bayi ağı bulunuyor. Bu bayilerin ve alt bayilerin sürekli olarak teknik elemanlarımızla denetlenerek Pakpen kalitesine uygun üretim yapmaları sağlanıyor. Ortadoğu, Afrika, Avrupa, Rusya ve BDT pazarlarında daha da büyümek hedefleniyor. Pakpen ürünlerinin girdiği tüm pazarlarda, o pazarlara ait kalite belgeleri alınıyor, sahip olduğumuz ISO 9001:2000, GOST, DVGW, TÜV, TS EN ISO 17025 Laboratuvar Akreditasyon Belgesi’nin yanı sıra RAL kalite belgesi ve CE ürün belgelendirmesi bayilerimizin etkin pazarlama yapabilmelerine güçlü bir katkı sağlıyor.

Pakpen Dış Ticaret A.Ş., sürekli yeni pazarlara yönelik çalışmalarına devam ediyor ve bu pazarlardan gelen bayilik tekliflerini değerlendiriyor. Üretici bayiler dışında özellikle Batı Avrupa pazarına hazır ürün ihraç ediliyor ve proje bazında işler gerçekleştiriliyor. Pakpen, uluslararası pazarlarda ismini en iyiler arasında kabul ettirmiş bulunuyor ve global bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ayrıca yurtdışında düzenlenen fuarlara gerek bayileri vasıtasıyla gerek kurumsal olarak katılarak bu ülkelerdeki varlığını gösteriyor.


PAKPEN DIŞ TİCARET A.Ş. ORTAKLIK YAPISI

No Ortağın Adı,Soyadı/Ünvanı TL (%)
1 PAKPEN PLASTİK BORU VE YAPI ELEMANLARI SAN. VE TİC. A.Ş 2.000.000,00 100,00%
  TOPLAM 2.000.000,00 100

ORTAKLAR


PAKPEN PLASTİK BORU VE YAPI ELEMANLARI SAN.VE TİC.A.Ş. ORTAKLIK YAPISI

Sıra Ortağın Adı,Soyadı/Ünvanı Nominal Değer (TL) Pay Oranı (%)
1 TUZA Holding A.Ş. 100.000.000.00 88,50%
2 Mehmet Tuza 10.440.000,00 9,24%
3 Fuat Tuza 1.114.000,00 0,98%
4 İbrahim Tuza 936.000,00 0,83%
5 F.Güzide Tuza 510.000,00 0,45%
  TOPLAM 113.000.000,00 100%

YÖNETİM KURULU ÖZGEÇMİŞ


Mehmet Tuza
Yönetim Kurulu Başkanı


1944 yılında Konya’da doğan Mehmet Tuza’nın ticari hayatı çocuk yaşlarda başladı. 1958 yılında Konya’da sanat okulunu torna-tesfiye mezunu olarak bitiren Tuza, meslek hayatına baba mesleği olan çeşmecilik ile başladı. 1960’larda yeni binaların yapımıyla sıhhi tesisat ve kalorifercilikte çalışmalarını sürdüren Tuza, 1970 yılında askerden geldikten sonra inşaat malzemesi satmak adına büyük firmaların bayiliğini bünyesinde toplayan Paksu firmasını kurdu. Sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Pakpen A.Ş 'nin Paksu A.Ş.’ye dayanan geçmişi, 1970 yılında Konya'da sanayileşmenin henüz tam olarak gelişmediği dönemde; inşaat ve sıhhi tesisat malzemesi satışı ile başladı. Paksu’nun kuruluşunun ardından PVC Kapı-Pencere, Panjur ve Kepenk Sistemleri sektörüne adım atan Tuza, ilk PVC üretim tesisini 1990 yılında Konya'da kurdu. Bu tesiste Pakpen markasıyla üretime başlayan Tuza, halen Konya’nın en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Pakpen A.Ş ’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürmektedir. Pakpen A.Ş , İstanbul Sanayi Odası 2013 rakamlarına göre 203. sırada yer almaktadır.

Fuat Tuza
Yönetim Kurulu Üyesi


Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü ve Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudur. Fuat Tuza, 2000 yılında başlayan profesyonel yaşamı boyunca Pakpen A.Ş bünyesinde yer alan birçok birimde bilfiil görev yapmıştır. Halen grup bünyesinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak etkin bir biçimde rol oynamaktadır. Tuza, üretim faaliyetlerinin planlanması ve ürün geliştirme stratejileri konularından da sorumludur. Halen Konya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Müteşebbis Kurulu üyeliğini yürütmektedir.

İbrahim TUZA
Yönetim Kurulu Üyesi


Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan İbrahim Tuza, öğrenim hayatı süresince kısmen grup bünyesindeki şirketlerde görev aldı. Öğrenim hayatının sonunda tam mesai olarak grup geneline faaliyette bulunan üretim tesisleri ve Ar-Ge bölümlerinde görev aldı. Üretim ve Ar-Ge departmanlarında görev aldığı süre boyunca Yurtdışı tedarikçileri konusunda teknoloji ve hammadde satın alma konularında çalışmalarda bulundu. Pakpen Dış Ticaret ile Yurtdışı ve Türkiye’de genel satış – pazarlama ile ilgilenmekte olan İbrahim Tuza halen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir. Pakpen A.Ş 'deki görevinin yanında Sivil Toplum Kuruluşlarında da görev almaktadır.

TİCARET SİCİLİ


Faaliyet Belgesi Faaliyet Belgesi


Şirketin Ünvanı Pakpen Plastik Yapı Elemanları Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Kuruluş Tescil Tarihi 12 Aralık 1989
Kuruluş TTSG Bilgileri 18 Aralık 1989 tarih ve 2424 No’lu TTSG
Şirket Merkezi Konya
Adresi Konya Organize Sanayi (KOS) Evrenköy Cad. No: 11 Konya/Türkiye
Telefon No (0332) 239 14 30
Fax No (0332) 239 14 38
Kayıtlı Olduğu Sicil Konya Ticaret Sicil Memurluğu
Sicil No 17191
Vergi Dairesi Selçuk Vergi Dairesi
Vergi No 4650005379
MERSİS No 3148-6224-7444-8692
Ödenmiş Sermaye 113.000.000 TL
Özel Bağımsız Denetçi Ata Uluslararası Bağımsız Denetim ve SMMM A.Ş.

ETİK İLKELER


İş etiği değerlerimiz; kişisel, kurumsal ve toplumsal değerlerimizden, iş yapış şeklimizden ve kurum kültürümüzden beslenmektedir. Bu değerler evrensel değerlerle birlikte iş ahlakımız, yönetim anlayışımız ve felsefemizin de temelini oluşturmaktadır.

Kabul görmüş evrensel ve ahlaki değerler genel bakış açısı ve BM Küresel İlkeler Sözleşmesi; “Pakpen Etik Değer ve İlkeleri”nin çıkış noktasını ve esasını teşkil eder:

ŞEFFAFLIK VE HESAP VEREBİLİRLİK
• Her türlü faaliyetimizde şeffaf ve hesap verebilir olmayı hedefleriz.
• Şeffaflık kurum kültürümüzün en temel taşlarından biridir. Açıklık her türlü iletişimimizde ana kıstasımızdır.
• Tüm paydaşlarımıza, şirketimiz ve işimiz hakkında doğru, açık ve net bilgiye ulaşma imkânı sağlamayı en önemli yükümlülüklerimizden biri olarak görürüz.
• Her türlü faaliyetimizi kayıt altına alır; gizlilik gerektirmeyen ve kurumsal sır taşımayan bilgileri açık bir şekilde paylaşırız.

ADALET VE DÜRÜSTLÜK
• Üstün iş ahlakı ve dürüst çalışma ilkelerine uymayı en büyük sorumluluğumuz olarak görürüz.
• Kurumumuz ve tüm çalışanlarımızla birlikte ilişki içinde bulunduğumuz paydaşlarımıza karşı ciddi, dürüst, tutarlı, adil ve ahlaklı davranmak en önemli yükümlülüklerimizdendir.
• Etik dışı, yasalara aykırı ya da adil olmayan hiçbir işe tolerans göstermeyiz. İş yaptığımız yerlerde, temel değerlerimiz olan güven, dürüstlük ve adalete dayanmayan yaklaşımları kabul etmeyiz.
• Tüm paydaşlarımıza ve çalışanlarımıza karşı adil ve dürüst olmayı hedefleriz.

TARAFSIZLIK VE SAYGI
• İnsanı; din, ırk, inanç, dil, renk, cinsiyet gibi özelliklerine göre ayırmaz ve bu nedenlerle farklı davranmayız. Her türlü farklı görüşe saygı duyarız.
• Farklı kültürlere, değişik bakış açılarına ve uluslararası paydaşlarımızın yerel değerlerine saygı gösteririz. Ayrımcılıktan uzak dururuz.
• Çalışanlarımızın ırkına, inancına, politik görüşlerine, kişisel düşüncelerine, cinsiyetine, yaşam tercihlerine veya yaşlarına bakmaksızın eşit fırsatlar tanırız.
• Başkalarının itibarına, tüm insani ve ticari haklarına saygı duyarız.

SORUMLULUK
• Hukukun üstünlüğü prensibine inanır, yasalara uygun davranır ve bu özelliğimizden asla taviz vermeyiz.
• Yasal sorumluluklarımızın yanı sıra; müşterilerimize, çalışanlara, hissedarlarımıza, tedarikçi ve iş ortaklarımıza, rakiplerimize, topluma, insanlığa olan sorumluluklarımızı yerine getirmeye özen gösteririz.
• Ticari faaliyetlerinde yüksek standartları benimseyen kurum ve insanlarla iş yapmaya önem veririz. Çevre, iş ve güvenlik kanunları dahil olmak üzere yasalara uyum göstermeyen kişi ve kurumlarla işbirliğinden uzak dururuz.
• Bütün faaliyetlerimizde atıkları, emisyonları ve çevreye bırakılan maddeleri azaltmaya çalışırız. Bütün hammaddeleri, ürünleri ve atıkları güvenli bir şekilde kullanır, işler, nakleder ve tasfiye ederiz.
• Müşterilerimize en iyi kalitede ürün ve hizmet sunarak yüksek katma değer yaratmayı hedefleriz.
• Sahip olduğumuz her türlü varlığımızın en akılcı ve verimli şekilde kullanılmasına önem verir, israftan kaçınırız. En üst seviyede verimli, etkin ve saygı duyulan bir kurum olmak için çalışırız.
• Güvenli, sağlıklı ve sürekliliği olan bir işyeri yaratmayı hedefleriz.

DUYARLILIK, GÖNÜLLÜLÜK VE SAHİP ÇIKMA
• Birbirimize, şirkete, topluma, çevreye ve ittifakla kabul görmüş evrensel değerlere saygı duymayı benimseriz.
• Hoşgörülü olmayı önemseriz ve kurumumuz dışında da aynı hoşgörü kültürünü sürdürmek ve yaymak sorumluluğunu taşırız.
• Kurum ve tüm kurum çalışanları olarak ülkemizin doğal kaynaklarının ve çevrenin korunması, israfın önlenmesi konularında hem kurum içinde hem de kurum dışında aynı bilinçle hareket ederiz.
• Toplumların yaşadığı problemlerin çözümünde eğitimin önemine ve gelişimin sürekli öğrenme ile mümkün olduğuna inanır, eğitimin iyileştirilmesi için kaynak yaratarak bunu toplumun faydasına sunmaya çalışırız.
• Gücümüzü aldığımız ülke ekonomisine ve topluma güç katmayı hedefleriz.
• İyi kurumsal vatandaş, iyi Türk vatandaşı, iyi dünya vatandaşı ve iyi insan olmak için öğrenmeye, öğretmeye, paylaşmaya, üretmeye ve çalışmaya devam edeceğiz.

İLETİŞİM


Güner Özkan
Fians ve Mali İşler Müdürü
Guner.ozkan@pakpen.com.tr
+90 332 239 14 30


Ali Uçar
Muhasebe Yöneticisi
ali.ucar@pakpen.com.tr
+90 332 239 14 30