“KENTSEL DÖNÜŞÜM, ENERJİ TASARRUFU SAĞLAYAN ÇEVRECİ BİNALAR İÇİN BİR FIRSAT”

Pakpen Haber Enerji Verimliliği Haftası’nda enerji tasarrufunun, ithalatta dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye için önemine dikkat çeken Pakpen Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Tuza, kentsel dönüşümün, tasarruf sağlayan çevreci binalar kurmak için bir fırsat olduğunu söyledi. Ekonomik büyüme için üretim kadar, tasarrufun da önemli olduğuna dikkat çeken Pakpen Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Tuza, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için, ithalat yükünün ağır olduğu enerjide tasarrufun hayati olduğunu ifade etti. Bu anlamıyla kentsel dönüşümün tasarruf sağlayan çevreci binalar kurmak için bir fırsat olduğunu dile getiren Tuza, “Ülkemiz enerji bakımından dışa bağımlı bir ülke. Bu anlamıyla enerji verimliliği ve çevresel sürdürülebilirlik ülkemiz için oldukça hassas bir konu. Bu noktada kentsel dönüşümle 20 yılda yapılması planlanan 6.5 milyon konutta, doğru ürün ve doğru uygulamalarla sağlanacak enerji tasarrufu, ülkemizin ciddi bir kazanım elde etmesi adına önümüzde bir fırsat” dedi.
Binalarda enerji tasarrufu denilince ilk akla gelenin binanın yalıtımı olduğunu dile getiren Tuza, “Ancak bir binada harcanan enerjinin yüzde 35-40’lık kısmı yalıtımsız dış duvardan, yüzde 30’u pencerelerden, yüzde 17’si dış kapılardan, yüzde 7’si çatılardan ve yüzde 6’sı ise zeminden kaynaklanıyor. Dolayısıyla tasarruf için tüm enstrümanların doğru değerlendirilmesi gerekiyor. Bir tek noktaya odaklanarak başarı sağlamak mümkün görünmüyor” diye konuştu.
Çevreci ve inovatif ürünlerle geleceğe yatırım yapıyoruz Tuza, çevreyi korumak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak, bugünün kaynaklarını ise yarına taşımak için hem sektör paydaşları hem de vatandaşların yalıtım konusundaki farkındalıklarının artırılması gerektiğinin de altını çizdi. Tuza, şöyle konuştu: “Ülkemizin ve yarınımızın teminatı çocuklarımız için, topyekûn yalıtım seferberliği başlatılmalıdır. Biz Pakpen olarak bu konuda üzerimize düşen tüm sorumluluğu yerine getirmeye hazırız. Türkiye’de ve sektöründe ilk kez HFC gazı içermeyen ve sera etkisi oluşturmayarak çevreye sürdürülebilir bir katkı sağlayan XPS ürünü Pakboard HFC Free (XPS 200, XPS 200P, XPS 300Z) üretimini gerçekleştirerek bu kapsamda önemli bir adım attık. Ekolojik ürünümüz Pakboard HFC Free ile yapı sektörünün gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilecek ürünler üretebileceğini göstermiş olduk”
Yapı malzemeleri sektöründeki kalite iddialarını, aldıkları ulusal ve uluslararası kalite ödülleriyle belgelediklerini vurgulayan Tuza, önemli bir kaynak ayırdıkları Ar-Ge çalışmalarıyla, enerji tasarrufuna yönelik olarak çevre dostu ve ısı tasarruflu pencere ve kapıların yanı sıra ısı yalıtım levhaları geliştirdiklerini kaydetti. Tuza, şirket olarak önümüzdeki süreçte de söz konusu ürünlerle sektörlerine yenilikçi ürünler kazandırmayı sürdüreceklerini belirterek, yaptıkları çalışmalarla, sonraki nesillere daha yaşanır bir dünya bırakmayı hedeflediklerini söyledi.Basından Haberler


Pakpen HaberPakpen Haber'i bilgisayarınıza indirmeden aşağıdaki dergi kapaklarının üzerine tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

31. 30. 29. 28. 27. 26. 25. 24. 23. 22. 21. 20.